Kadınca, Sağlık

Hamilelikte Diyet Yapılır Mı

Gebelikte alınması gereken gıda konusunda bazı esasları söylemekte fayda vardır.
Gebelikte en ziyade ihtiyacı duyulan madde kalsiyum ve D vitaminidir. Kalsiyum normal şartlarda gayet kolay alındığı ve ihtiyacı pek az olduğu isin büyük insanların diyetlerinde mühim yer tutmaz.

D vitamini ise gelişmiş insanlarda hiç de lâzım değildir. Gebelikte durum başkadır. Gıdaya mutlaka kalsiyum tabletleri, balık yağı eklenmelidir. D vitaminini vücuda henüz vitamin olmamış terkipte alındığı için güneş banyosu ihmal edilmemelidir. Ancak bu sayede D vitamininin ön maddesi hakiki D vitamini haline geçer.

Gebelikte su ihtiyacı da artar. Bunu su veya meyve suları ile karşılamalıdır. Unutmamalıdır ki gebelikte “iki kişi besmek”- den daha önemli olan vaziyet “iki kişinin artık maddelerinin bir kişinin böbreğinden atılması zorunluğudur.’

Çocuğun gelişmesi için protein ihtiyacı da artmıştır. Bu artış yüzde beş civarındadır.
Hemen söylemeli ki gebelikte fazla gıda almak hiç de iyi değildir. Fazla şişmanlıyan kadın hem şekil bozukluğu hem da doğum güçlükleri ile karşı karşıya kalır.
Gebelikte fazla su içme konusunda değişik fikirler vardır. Rahim içinde gocuk bir su içinde yüzer. Bu su onu herhangi bir darbeden korumaktadır. Eğer gebelikte çok su içilirse bu suyun artacağı iddia edilmiş fakat ispat edilmemiştir.

Moda Haberci

modahaberci.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir