Güzellik, Sağlık

Cilt Sağlığı İçin Sağlıklı Beslenme

Aynaya baktığımızda gördüğümüz yüzümüzün, çok kullandığımız ellerimizin sağlıklı olması için her şeyi yaparız. Cildimizin güzel olması için birçok ürün kullanır ve araştırırız. Cildimizin pürüzsüz ve güzel görünmesini isteriz. Lekeler ve sivilceler her zaman canımızı sıkan durumlar olmuştur. Peki cildi korumanın doğal yolları yok mudur? Yazımızda cilde iyi gelen besinler konusunu ele alacağız.

HAVUÇ

Cilde iyi gelen besinler denildiğinde akla ilk gelen havuçtur. Gözlere iyi gelmesi ile bilinen havuç, içerdiği A vitamini ile ciltteki lekeler konusunda etkilidir. İçeriğindeki retinol birçok cilt kreminde kullanılır.

DOMATES

Domates içerdiği likopen maddesi ile yaşlanmaya karşı etkilidir. Cildi güneşin zararlı etkilerinden de korumada etkili bir besindir.

CEVİZ

Hücre zarını güçlendirerek oluşacak tahribatı engellemektedir. İçerdiği yağ asitleri ile cilt hücrelerini besler.

BADEM

İçerdiği E vitamini ile elastin liflerini güçlendirir ve cildi sıkılaştırma görevini yapar. Cilt kremlerin birçoğu E vitamini içermektedir.

PORTAKAL

Yaşlanma etkilerine karşı, kırışıklıklara karşı birebir etkilidir. Sigara içenler kırışıklıklara karşı C vitaminini sürekli almalıdırlar.

YEŞİL YAPRAKLI SEBZELER

C vitamini haricinde yeşil sebzeler ile demir minerali de almak cilt için önemlidir. Cildi parlak gösterir.

YUMURTA

Cilt sağlığı için diğer önemli besinde yumurtadır. Yüksek protein içermesi doku yenilemesini sağlar.

SU

Su cildi nemlendirme görevini yapar. Ayrıca toksinlerin atılmasını sağlayarak cildi dinç tutar.

Moda Haberci

modahaberci.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir