Güzellik, Kadınca

Cildinize Düşman Besinler Nelerdir

Sağlıklı bir yaşamın büyük oranda bizim ellerimizde olduğunu hepimiz az çok biliyoruz. Bunun için temel ihtiyaçlarımızdan biri olan beslenme, hayatımızın düzgün sürdürülebilmesi için çok önemli bir yer tutucu özelliği taşıyor. Ancak aldığımız besinler, özellikle de günümüz katkı maddeli gıdaları yüzünden yeterince sağlıklı olmadığı gibi, üstüne bir de sağlığımızı kötü etkileyen, hastalıklara sebep olan ve yaşam sürelerini kısaltıyor. Bu besinlerden her biri vücudumuzun farklı yerlerine zarar verirken, kimileri de cildimiz için tehdit niteliği taşıyor. İşte cildinize düşman ilk 5 besin.

1- TUZLU KURU YEMİŞLER

Gereğinden fazla sodyum değerine sahipseniz, hücrelerinizdeki nem sodyum tarafından emilir ve hücre duvarının dış yüzeyinde birikme yapar. Bunun sonucunda ise şiş göz kapakları, göz artı torbaları ve kırışık hatlar meydana gelir.

2- CİPS VE BENZERİ GIDALAR

Fazla yağlıdırlar ve çok tuzludurlar. Tamamı yağ, şerbet veya tuzdan oluşan bu yiyecekler, tat alma duyunuzla oynayan katkı maddeleri içerdiği için, fazlasıyla yemiş olduğunuz halde bir paketi bitiresiniz gelir, sanki fazla yememiş gibi hissedersiniz. Oysa ki birkaç lokması bile vücut için zararlıdır, yine aşırı tuz içerdiği ve sodyum oranı yüksek olduğu içincildinizde kırışıklıklar meydana gelir, göz altı torbaları artar ve yüzünüzde solgun bir görüntü oluşabilir.

3- KIZARTMALAR

Yine çok yağlı oldukları için hidroksitrans, nonenal ya da NHE adı verilen bileşikleri açığa çıkarırlar. Bu da deri hücrelerinin ölümüne neden olur. Deri hücrelerinin ölmesi ise derinizi solgun, kuru ve yıpranmış gösterir. Fazlası ile yaşlı bir görünüm ortaya çıkarır.

4- RAFİNE KARBONHİDRATLARI

Şerbeti bol olan, kola ve bazı meyve suları bu kategoriye girer. Bu tarz yiyecek ve içecek kategorisi, vücudun yağ üretimini hızlandırır. Bu da cildinizde daha fazla sivilcelenmeye ve erken yaşta çökmeye neden olur.

5- ALKOL

Alkolün zararları zaten saymakla bitmez ve bu zararlara cildinizi de ekleyebilirsiniz. Alkol de tıpkı tuzlu yiyeceklerde olduğu gibi sodyum oranından ötürü cildin nemini emer. Kan damarlarını da genişlettiği için cildinizin yıpranmasına sebep olur.

Moda Haberci

modahaberci.com sitesi içeriği tamamen bilgi amaçlı olup bir çok konu hakkında güncel hayata dair merak edilen tüm konuları ele alan ve en doğru bilgileri en güncel haliyle okuyucularına ulaştırmayı amaçlayan kadın sitesi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir